Pri väčšom odbere pre hotely, reštaurácie a rozpočtové organizácie ponúkame zaujímavé zľavy, viac informácií TU.
Dante.sk - Ako ladiť farby v interiéri: Najčastejšie omyli pri zariaďovaní bytu - Dante.sk

Ako ladiť farby v interiéri: Najčastejšie omyli pri zariaďovaní bytu - Dante.sk

Uvažujete nad rekonštrukciou bytu alebo výmenou bytových doplnkov, ale ide vám z tých všetkých farieb hlava okolo? Dáme vám pár tipov, ako ladiť farby v interiéroch, aby ste docielili perfektne zladené domácnosti. V tomto článku si povieme, aké najčastejšie chyby ľudia pri zariaďovaní robia a ako sa im vyvarovať.

Chyba 1: Každá miestnosť v inom štýle

Najväčšou chybou pri zariaďovaní je, že si ľudia hneď zo začiatku neurčia, ako by mala celá domácnosť vyzerať. Všetky miestnosti by mali k sebe ladiť a vytvárať harmonické prostredie. Pokiaľ máte každú miestnosť v inej farbe, s iným nábytkom a odlišnou výzdobou, môže to pôsobiť rušivo a roztržito. Preto uvažujte komplexne a snažte sa zladiť celú domácnosť tak, aby pôsobila ako jeden celistvý prvok.

Chyba č. 2: Nevychádzame z toho, čo máme

Mnoho ľudí pri vybavovaní bytu vôbec neberie do úvahy to, čo už v ňom majú - podlahu, dlaždice, kuchynskú linku. Tieto prvky obvykle len tak nezmeníme, ibaže by sme rekonštrukciu poňali naozaj komplexne. Preto vychádzajte z toho, čo už máte doma. Ak je vaša podlaha alebo kúpeľňa v studenom odtieni (podtón do modra), môžete pokračovať v tomto štýle - vybrať uterákypredložku a ďalšie prvky s rovnakým podtónom. Vytvoríte tak skvele zladenú miestnosť. Ak sa bojíte, že bude miestnosť vyzerať až veľmi sterilne, môžete chladný efekt rozbiť teplými doplnkami. Chce to ale vedieť, ktoré farby vybrať.

Chyba č. 3: Zabúdame na farebnú schému

Obvykle si pri zariaďovaní bytu vyberieme ako základnú farbu našu najobľúbenejšiu, čo je skvelé. Práve takto by sme mali postupovať. Vybrať si farbu, ktorá má pre nás nejaký význam. Budeme sa potom doma cítiť maximálne príjemne a bezpečne. Často ale chybujeme pri výbere ďalších doplnkových farieb. Tie by mali vychádzať zo základnej farebnej schémy. Dajme tomu, že sme si vybrali fialovú. Potom ako doplnkové farby môžu byť:

  1. Farby naproti (na druhej strane schémy), v našom prípade to teda bude žltá/oranžová.
  2. Farby vedľa (napravo a naľavo), k fialovej bude podľa tohto pravidla patriť ružová, modrá.
  3. Farby podobného odtieňa (ďalšej sýtosti), inak povedané = všetky odtiene fialovej.

Chyba č. 4: Nie je biela ako biela

Ak chcete zaobstarať biele prestieradlo alebo bielo vymaľovať, najskôr sa zamyslite, aký podtón by mala táto farba mať . Má mať studený podtón alebo teplý? To by sa malo odvíjať od ostatných prvých prvkov v miestnosti, ako je napríklad podlaha.

Chyba č. 5: Až príliš preplácaný interiér

Hovorí sa, že v domácnosti by malo vládnuť maximálne 5 farebných odtieňov - 1 biela, 1 neutrálna a 3 ďalšie farby. Pokiaľ vám to pripadá málo, môžete oné 3 farby doplniť o ich svetlejšie, či tmavšie odtiene.

Dúfame, že vám tento článok pomohol byť zase o niečo bližšie k vašej vysnívanej domácnosti. Uvidíte, že keď budete myslieť na vyššie uvedené pravidlá, pôjde vám vyberanie farieb raz dva.

Chcete ešte viac inšpirácie? Prečítajte si naše ďalšie články o zariaďovaní: